Skip to content ↓

Our Staff

   Senior Leadership Team

   Headteacher: Craig Abbs (Deputy DSL)

   Deputy Headteacher: Catherine Roberts: (Deputy DSL)

   Assistant Headteacher:  Andrew Welsh (DSL)

 

  Middle Leadership (All DSL trained):

   Head of S-Hub (SEMH): Johanna Everritt

   Head of W-Hub (SLCN): Martha Green

   SENDCo: Fiona Carter 

  Teaching Staff

  Emily Currant - Teacher (English Lead) 

  Harriet Jenkins - Teacher (English Lead - Secondary)

  Rebecca Davis - Teacher (Maths Lead)

  Daniel Davis - Teacher (Science Lead Secondary)

  Michelle Lynch - Teacher (Science Lead Primary)

  Clinton Lune - Teacher (PSHE Lead Secondary)

  Elizabeth Barnes - Teacher (Art and DT Lead)

  Charis O'Neill - Teacher

  Igland Miguil - Teacher

  Emma Smith - Teacher

  Joseph Shail - Teacher 

  George Sawkins - Teacher

  Aleka Stamouli - Teacher

  Hannah Carpenter - Teacher (PSHE Lead Primary)

  Nicola Andrews - Teacher

  Thomas Palmer - Teacher

   Adam Bates - Teacher Trainee

  Clare Buttery - Teacher Trainee (Thrive trained)

 

  Teaching Assistants

  Leanne Bush - HLTA (Engagement Lead)

  Samantha Rugman - HLTA (Speech & Language Therapy)

  Hope Mansfield - HLTA (Nurture)

  Darren Smith - HLTA (Outdoor Intervention)

  Emma Searle - Learning Facilitator

  Iwona Hawrylak - Learning Facilitator

  Emilie Gendron - Learning Facilitator

  Claire Cooksley - Learning Facilitator

  Joanne Edwards - Learning Facilitator

  Oliver Overton - Learning Facilitator

  Nickisha Matthews - Learning Facilitator

  Michelle Adams - Learning Facilitator

  Kitty Thomas - Learning Facilitator

  Jade-Marie Davies - Learning Facilitator

  Shelley Cox - Learning Facilitator

  Fiona Dallimore - Learning Facilitator

  Sarah Garsed-Warner - Learning Facilitator

  Ines Barreto - Learning Facilitator

  Abigail Pitman - Learning Facilitator

  Danny Garsed-Warner - Learning Facilitator

  Victoria Swain - Learning Facilitator

  Zachary Bird - Learning Facilitator

  Rachel Flook - Learning Facilitator

  Joel Andrews - Learning Facilitator

  Jacob Elliman - Learning Facilitator

  Diana Watkins - Learning Facilitator

  Eleanna Mellidi - Learning Facilitator

  Jade Duff - Learning Facilitator

  Kimberley Harris - Learning Facilitator

 

  Administration

   Carolyn Dale - Receptionist/Finance Administrator

   Kerisha Stephenson - Administration Assistant (HR/Pupil Admissions)

 

 

 

  Site Support 

   Clive Coker - Site Manager

   Richard Angell - Site Assistant

   Mark Holbrow - Kitchen Manager

   Emily Parfitt - Catering Assistant

   Sarah Wiggins - Catering Assistant